UA-86916078-1
On'a Dair Herşey

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

İdealist Bir Öğretmen Olmanın Özellikleri

Öğretmenlik en kutsal mesleklerden biridir. Çünkü öğretmenlik, insan yetiştirme görevini üstlenmektir, yani bir meslekten çok daha ötesidir. Sadece para kazanmak için yapılan öğretmenlik hayat gayesine ulaşamaz. Öğretmen olmak için bir kere idealist bir ruhu da beraberinde taşımak gerekir. Bu demek değildir ki tüm öğretmenler idealist olmalı; idealistlik herkeste olacak şey değil, ama en azından bazı durumlarda elini taşın altına koyabilmeli. Dedim ya, İNSAN yetiştirmektir öğretmenlik. Bu mesleği yapmak isteyen biri bu işe gönlünü koymalı, bu uğurda ideallerini seferber edebilmeli ki öğretmenlik mesleğini hakkıyla yapabilsin. Ülkemizdeki çoğu çocuğu, evlatlarımızı düşününce öğretmenlerimize ne kadar çok işin düştüğü ortadadır. Dolayısıyla idealist olmak, öğretmenlik mesleğini kutsal bir mertebeye çıkaran en önemli unsurdur.

Peki idealist öğretmen nasıl olmalı?

 1. Sadece müfredatla kendini sınırlamayan, düşünmenin ve düşündürmenin kıymetini bilen, araştıran, özgür bilince sahiptir idealist öğretmen.
 2. Öğrencilerde heves uyandırarak, tahtaya geçtiğinde formüllerin ötesine geçerek, öğretmenin ve öğrenmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu yaşatandır.
 3. Devletin okul ihtiyaçlarına imkan sunamadığı noktada bile yılmayan, azmiyle, inancıyla, kendi emeğiyle ihtiyacı olanı bulup öğrencilerine sunandır.
 4. Sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirip, okul sınırlarının dışına çıkabilen ve öğrencilerinin hayatından da sorumlu olduğunu bilendir.
 5. Öğrencilerine duygu ve düşüncülerini empoze etmeye çalışmayan bunun yerine onlara nasıl bir birey olabileceklerinin kaynağını gösterendir.
 6. Dünyada olup bitenden haberdar olan, hayatın seyrini yakalayabilen ve öğrencilerinin de bu yolda nasıl ilerleyebileceğini gösterendir; zorlayan değil.
 7. Öğrencilerinin duygu ve düşüncelerine önem veren, onların yeteneklerini görüp ortaya çıkaran, neyi sevip sevmediklerini anlayandır.
 8. Öğrencilerine sevdikleri mesleği yapabilmenin önemini anlatan ve para için yapılan işin insanı mutlu edemeyeceğini öğretendir.
 9. Ezberci bir neslin yetişmesinin önüne geçebilmek için, öğrenciye her konuda düşünüp sorgulaması gerektiğini öğreterek daha parlak bir neslin yetişmesini kendine amaç edinendir.
 10. Başkalarını taklit etmek ile örnek almak arasındaki ince çizgiyi gösteren, farklı bakış açılarının önemini kavratabilendir.
 11. Sınıflar çok kalabalık bile olsa tüm öğrencilerine mümkün olduğu kadar nasıl hitap edeceğini, ulaşacağını bilen ve dersin verimli geçmesini başarandır.
 12. Ders bitip eve gidilince, öğretmen olduğunu unutmayan öğrencilerinin hayatlarının geri kalanında neler yaptığı ile ilgilenendir.
 13. Öğrencilerine tanımadığı insanlara veya hayatta karşımıza çıkabilecek farklılıklara karşı önyargı ile yaklaşmamaları gerektiğini öğretendir.
 14. İdealist öğretmen; öğrencilerine her şeye hoşgörü ve saygı çerçevesinde yaklaşmalarını öğretip onlara hiçbir şeyi incitmemeleri için sevgi aşılayandır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com