UA-86916078-1
On'a Dair Herşey

Sedefne Otel Pamukçu

ADRES
Bengi Caddesi No:49 Pamukçu, Balikesir
TELEFON
(0.266) 257 1006
FAKS
(0.266) 257 1006
FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Karesi Beyliğinin Osmanlılara geçmesinden sonra ; önemli ticaret yollarının geçtiği yer olan,o günkü adıyla EFTELLE bugünkü adıyla , Pamukçuya bir kervansaray inşa edilir.Bu kervansaray Yüzlerce yıl deve kervanları ile ticaret yapan tüccarların durak ve istirahat yeri olmuştur.

İkizce tepelerdeki Bizans kalesi , Osmanlılar tarafından onarılarak uzun yıllar kullanılmıştır.Balıkesir de vali olarak görev yapan Osmanlı şehzadeleri dönem dönem bu kalede ikamet etmişlerdir. İşte bu dönemlerde kale ile kervansaray yolu üzerinde bir sıcak su kaynağı bulunmuş… Yerden kendiliğinle çıkan bu sıcak suyun şifalı olduğu o zamanlarda anlaşılmış. Ve suya ‘Ölümsüzlük suyu’ anlamına gelen ‘Bengi-su’adını koymuşlar.

Bu suyu gören , içen , Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in ünlü Veziri Zağnos Mehmet Paşa kervansaray ve kale yolu üzerinde insanların kalabalık olması nedeniyle ve bu insanlara hizmet için,XV.yüzyılda kesme taştan ve toprak yakma tuğladan iki kubbeli bir hamam inşa etmiş.(bu hamamlar o tarihten bu yana hala kullanılmaktadır.) Bundan sonra adı da Bengi kapalı-ılcaksuyu diye anılmış,daha sonra bu isim Bengi kaplıcası olarak değişime uğramış… Ve daha sonraları eftelle kaplıcası – daha da sonra Pamukçu Kaplıcaları diye ün yapmış.. İnsanlar işte o tarihten bu yana, bu suyla(Bengi-su ile) hep şifa bulmuşlardır….

Pamukçu Köyünün Belediyelik olmasından sonra buraya bir otel yapılarak işletilmeye devam edilmiş. Şu an günümüz ihtiyaçlarına göre Altıeylül Belediyesince sosyal tesis ve otel olarak hizmet vermektedir.

Sedefne Otel Pamukçu Sedefne Otel Pamukçu Sedefne Otel Pamukçu Sedefne Otel Pamukçu Sedefne Otel Pamukçu Sedefne Otel Pamukçu Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu
Sedefne Otel Pamukçu

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN
FİRMAYI SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com